Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Navštivili jsme: Slask Wroclaw - Wisla Krakow

Polsko se řadí mezi ultras špičku v Evropě. A tak když se naskytla vhodná příležitost, vyrazili jsme se podívat. Volba padla na utkání Slask Wroclaw – Wsla Krakow. Důvodů bylo hned několik, ať už dobrá dostupnost z ČR, krásný stadion hostící loňské Euro a atraktivní soupeř, kterým Wisla rozhodně je. Přeneseno do Čech, Wisla představuje takovou Slávii, nad kterou už stojí jen polská jednička, a tou je Legia Varšava. Celé je to ještě umocněné silnou družbou, kterou oba kluby mají, a proto byl sektor hostí uzavřený. Pokud se v tom už trochu ztrácíte, tak věřte, že zde je normální propojení několika skupin naráz. Takže v jednom kotli najdete například Slask, Wislu a Lechii Gdansk. Vítejte v Polsku….

Po příjezdu necháváme auto na sídlišti poblíž stadionu a po chvíli narážíme na skupinu domácích se kterými dáváme řeč. Ti po zjištění, že jsme z Česka, reagují otázkou Opava? Odpověď je jim samozřejmě Hradec. Situace se ještě několikrát opakuje ale svoje černobílé srdce jsme zapírat v žádném případě nehodlali. Polsko předchází pověst nejen skvělé atmosféry ale také strach z obávaných chuligánů. Na tribunách ve Wroclawi jim ale definitivně odzvonilo. Pro zakoupení lístků musíte projít docela složitým procesem. Nejprve předložit doklad totožnosti, bez něj lístek nemůžete dostat. Na lístek je vytisknuto vaše jméno a kód, na který již čeká první várka security se čtečkami v ruce. Pokud vás  čtečka indentifikuje jako někoho jiného, máte smůlu. Stejný proces se opakuje ještě jednou při vašem příchodu do sektoru. Není potřeba zmiňovat důkladné kontroly, jestli s sebou nepronášíte něco, s čím se neslučuje řád stadionu. Na tribuně jste pod pečlivým dohledem stewardů, ti vás hned upozorní, konkrétně v našem případě se tak stalo 2x. Všemu šéfuje bezpečnostní agentura v proskleném boxu a monitoringem všech fans.

Na zápas si našlo cestu 15 000 diváků, ze kterých tvoří 6 – 7 tisíc kotel za jednou z branek. Support který předvádí je k neuvěření. Fandí samozřejmě úplně všichni a za celý zápas není ani 10 vteřin ticho. Chorály na sebe plynule navazují a jeden přechází v druhý. Zajímavé také je, že kotel absolutně nereaguje na fotbal. Jedou si svojí bez ohledu, co se právě děje na hřišti. Chorál prostě dokončí, i když zrovna  padne gól. Slabinou je paradoxně stadion Slasku, ten je sice nádherný ale pro potřeby klubu příliš velký. Zbývajících 8 tisíc fanoušků mimo kotel se tedy ztrácí v obrovské aréně a stadion vypadá prázdný. Ani ceny nejsou úplně lidové. Vstupné na hlavní 260, za branku 160, pivo 50, hotdog + cola = 100. V celkovém hodnocení jsou to ale jen detaily.  Zázemí okolo fotbalu ve Wroclawi je jak z jiného světa  a pokud  vás to táhne na fotbal do zahraničí, Wroclaw je  zajímavá volba.

<- ZPĚT

 

Basketbal: Hradecké Lvice slaví bronz

Běží poslední vteřiny utkání a Míša Stará vybojuje důležitý míč, který rozhodce o vítězství v Trutnově o jeden bod. Lvice se radují, jakoby právě získaly bronzové medaile. Dobře vědí, že se rozhodne až v Hradci, kde před Trutnovem nikdo červený kobereček roztahovat určitě nebude.
Do utkání zbývá 30 minut a beznadějně vyprodáno. Fanoušci stojí na oknech ,sloupech a kdekoli, kde lze spatřit alespoň část palubovky. Atmosféra, která nemá v českých poměrech vůbec žádná měřítka. Lvice hned od začátku hrají na hranici svých možností a Trutnov za celý zápas nepustí ani jednou do vedení. V situacích, kdy se score začíná srovnávat, přichází důležitá střelba za 3 body. Hra hostí se opírá hlavně o dvě američanky Lauren Ervin a Ambrosii Anderson. Naopak, tým Hradce je sestavený převážně z hráček, které postupně prošly mládežnickými týmy až do A mužstva. Je to jen ukázka, že basketbal v Hradci není jen o regionální úrovni, ale zároveň zásobuje i reprezentační výběry České republiky. Drama na hřišti dokresluje situace v hledišti. Neustále povzbuzování, zpívání chorálů a často i zapojení celého stadionu nedává asi 70. fans z Trutnova žádný prostor být slyšet. Vítěznou tečku udělala symbolicky bývalá kapitánka Trutnova Dara Mišurová a šlo se slavit na palubovku společně s fanoušky. Dresy sice Lvice bohužel nerozdávaly ale nechyběly společné fotky i s pohárem a zazněly i plány na novou arénu. Po 20ti letech se opět dočkal ženský basketbal v Hradci medaile.

Hradec Králové - Trutnov 88:83
Body HK: Pochobradská 21, Hartigová 20, Mišurová 19, Stará 13, Kuthanová 6, Rosenbaumová 6, Zavázalová 3

<- ZPĚT

 

Navštívili jsme: Hradecké Lvice - Valosun Brno

Obliba hradeckých Lvic mezi fanoušky neustále stoupá, a tak jsme se vypravili podívat, proč tomu tak vlastně je. Lepší bitvu jsme vybrat ani nemohli. Rozhodující utkání čtvrtfinále s Valosun Brno slibovalo plný dům. Přesně tak se stalo a už 10 minut před začátkem nebylo na tribunách téměř k hnutí. K vidění byla široká paleta vlajek a člověk si chvílema připadal jak na fotbale. Nechyběl megafon včetně Májose, Kuksmani, občas prolítnul Michal Trebe s pivem, dorazil i Coty....Prostě kdo v kotli něco znamená, byl ve středu na basketu :-)
Takto silná sestava se samozřejmě promítla i na fandění a v uzavřené hale zní chorály úplně odlišně než na Malšáku. Stejně tak vtáhnout do pokřiku fanoušky z hlavní tribuny je mnohem lehčí. Odpovídačky zněly tak, jak bohužel na Malšáku v současné podobě nikdy nezazní. Další předností je pohled na Lvice, se kterými má divák nejen bezprostřední kontakt ale zároveň se často jedná o krásky první ligy. Jen příkladem, taková Martina Čepelková ( číslo 24 ) si nezadá s kdejakou modelkou a takových najdeme v kádru celou řadu…
Do haly zavítalo i 50 fanoušků Brna, kteří bohužel doplatili na svojí naivitu. Zákon tribuny na fotbale je trochu odlišný od basketbalu a když pár borců ukazuje gesta na hradeckou chuligánkou, tak chuligání prostě přišli. Jednalo se ale jen o dva brňáky. Mlácení rodin s dětmi se k lítosti všech médií nekonalo. Ti se začali „předvádět“ až po příjezdu policie. Pochopitelně tahle situace nebyla tou nejlepší tečkou, ale Lvice postoupily a snad už příště budeme řešit jen záležitosti okolo basketbalu.

<- ZPĚT

 

Dvojí metr FAČR

Disciplinární komise FAČR na svém dnešním zasedání udělila pokutu 30 000,- za nedostatečnou pořadatelskou službu Hradci Králové, na jehož utkání 20. kola se Spartou bylo použito velké množství pyrotechniky.

Přednostně bychom se ale měli vrátit do listopadu loňského roku, kdy proběhla schůzka časti fanoušku s Richardem Juklem. Po dohodě s Juklem bylo přislíbeno, že security zmizí z kotle. Stejně tak tomu bude při závěrečné děkovačce a i pyrotechnika byla s několika výhradami povolena. Naopak ale v případě pokuty za její použití půjde účet mezi fanoušky. Situace nastala právě teď. Můžeme tedy od následujícího domácího utkání očekávat opět ochranku v kotli a to do doby, než se mezi fanoušky nevybere zmíněná částka. Jukla lze jednoznačně chápat, není možné tolerovat především dýmovnici na hlavní tribuně. Fanoušky s astma netřeba zmiňovat….
Zarážející je ale spíš fakt, že FAČR trestá pouze Hradec.V utkání to totiž „hořelo“ hlavně v hostujícím sektoru. Sparťanské pyro se objevilo dokonce i na hřišti. V překladu si lze tedy verdikt FAČR vyložit buď tak, že chování pražských příznivců bylo naprosto v pořádku a provinili se pouze domácí fanoušci, což pro mne postrádá rozumné vysvětlení. Nebo lze rozhodnutí chápat, že viníkem je pořadatelská služba, která nezabránila pronesení pyrotechniky na stadion. Potom bychom tedy měli zažádat o vrácení 20 000,- za dýmovnici v Příbrami. Podle stejného postupu by měla faktura ležet na Starkově stole.

<- ZPĚT

 


Lužánky: Naposledy na Hradec

Stadion Za Lužánky byl postaven v roce 1953 a stal se největším stadionem v republice s kapacitou 50 000 diváků. Roku 1996 zde byl vytvořen rekord návštěvnosti na utkání české nejvyšší soutěže, kdy Zbrojovka Brno hostila Slavii před 44 120ti diváky.Průměr této sezony byl 21 656 diváků na zápas.Stadion postupně chátral a roku 2001 přestal vyhovovat požadavkům gambrinus ligy a došlo ke stěhování klubu do Králova Pole.Poslední utkání, na které se mohli diváci přijít podívat, byl zápas FC Stavo Artikel Brno - FC Hradec Králové (2:1) a tečku udělal v 88. minutě hradecký Jaroslav Dvořák.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FC Artmedia Petržalka

Ročník 2003/04 ligy mistrů přivítal neznámý tým ze Slovenska. FC Artmedia Petržalka, po vyřazení Celticu Glasgow prošla do skupinové fáze ligy mistrů. Tým si nevedl vůbec špatně a ruku v ruce s tím přišla i výstavba nového stadionu. Stadion za Mostem byl možná nejmodernějším stánkem na Slovensku. Po finančních problémech klub roku 2011 zanikl. Ve druhé lize sice dnes působí FC Petržalka 1898 ale s původním klubem nemá nic společného. Došlo bohužel i na stadion. Ten už dnes nepřipomíná vůbec nic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFK Atlantic Lázně Bohdaneč

Poslední prvoligové východočeské derby spadá do roku 1997, kdy klub Atlantic z Lázní Bohdaneč opustil po roce nejvyšší soutěž.Stadion připomínal svojí hlavní tribunou parník, měl kapacitu 4 150 diváků a hned vedle sousedil s rybníkem.V derby Hradec zvítězil brankou Pavla Černého před vyprodaným hledištěm 0:1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 FC Košice

Další slovenská zřícenina se nachází v Košicích. Všesportovní areál využívala svého času i Slovenská reprezentace. Od roku 2007 ze stánku odešel klub 1.FC Košice a dnes je areál srovnaný se zemí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FK Petra Drnovice

Vesnický FK Drnovice patři k tradičním ligovým týmům. Za místní stadion by se nemusel stydět kdejaký ligový klub ani dnes a po rekonstrukci ( 2000), která přišla před utkáním Poháru UEFA s TSV Mnichov 1860, měl stánek kapacitu 8 000 diváků. Stadion má na kontě i jedno utkání reprezentace proti Švýcarsku ( 3:0). Letos ukončila FAČR členství klubu ve fotbalové asociaci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SK Slovan Bratislava

Nový slovenský přírodní park na rekreaci přímo v Bratislavě.  Park se vyvíjí přesně tak, jak uzná příroda za vhodné bez zásahu lidské ruky. Tehelné pole patřilo Slovanu Bratislava přes 70 let a v roce 2006 byl klub přemístěn na stadion Pasienky kvůli rekonstrukci. Zatím k ní nedošlo ale maket nového stánku už proběhlo několik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

< - ZPĚT

 

Votrok Cup - Titul míří do Bydžova

Týden před startem ligy proběhl na Kuksu první ročník fotbalového turnaje VOTROK CUP 2012. Turnaj byl oproti ostatním unikátní v tom, že jednotlivá mužstva tvořila uskupení fanoušků hradeckého fotbalu. K vidění tak byly nejen známé firmy hradecké fans scény, ale i naprosto originální mančafty, jako například SK KoKoTY nebo vám cestu mohla skřížit VÝCHODOČESKÁ APOKALYPSA. Celé odpoledne na Kuksu nebylo jen o fotbale. Připraveno bylo posezení, občerstvení, hudba a kdo nepřijel vyloženě kvůli sportu, tak i pro něj měla akce smysl.

Kvótu turnaje tvořilo 15 týmů, které los rozdělil do třech skupin ( A, B , C). Hrací doba byla 2x 8minut, základní sestavu tvořili čtyři hráči + brankař a střídalo se podle nálady. Každá ze skupin měla svoje hřiště, takže v jeden čas probíhaly paralelně 3 utkání. Ze skupiny postupovaly nejlepší dva týmy automaticky. Elitní osmičku doplnily nejlepší dva týmy ze třetích míst.

Skupina A:

Skupina A neměla jednoznačného favorita a tak se na čele seřadily hned tři mužstva se stejným počtem bodů. Muselo tedy rozhodovat scoré, které hovořilo pro Mechováky. Postup neunikl ani domácímu Kuksu. Do hry o poslední osmičku mohli vstoupit i Black Storm. V závěrečném zápase skupiny hráli o vše s Black Boys a v případě vítězství, postupovali na jejich úkor. Černá bouře zápas nezvládla, a tak dál šli bydžovští Black Boys.
 

1 Mechováci HK 19:5 9  Mechováci HK - FC Black Boys   5:1
2 FC Black Boys 17:5 9 Kuks Werewolves - Fanatics HK 8:0
3 Kuks Werewolves 16:4 9 Black Storm - Mechováci HK 0:4
4 Black Storm 7:14 3 FC Black Boys - Kuks Werewolves 3:0
5 Fanatick HK 2:33 0 Fanatics HK - Black Storm 1:7
        Mechováci HK - Kuks Werewolves 1:3
        FC Black Boys -  Fanatics HK 9:0
    Black Storm - Kuks Werewolves 0:5
Mechováci HK -  Fanatics HK 9:1
FC Black Boys - Black Storm 4:0

Skupina B:

Ve skupině B potvrdil roli favorita Miletín, jehož kádr tvořila výhradně sestava SK Miletín hrající 1.B třídu. Na jednu stranu se chce říct, kolik hráčů z Miletína uvidíme v Hradci na fotbale? Na stranu druhou je pravda, že část miletínských Votroky podporuje a vydává se jak na domácí, tak i na venkovní zápasy. Černý Petr turnaje tentokrát vyšel na Východočeskou Apokalypsu. Ta se stala prvním nepostupujícím týmem ze třetího místa.

1 Miletín 20:7 9 Crime Boys - SK KoKoTy 1:2
2 TJ Nový Ples 8:8 7  TJ Nový Ples - Východočeská Apokalypsa 1:0
3 Východočeská Apokalypsa 6:4 6 Fans Miletín - Crime Boys 6:0
4 Crime Boys 5:9 4 SK KoKoTy - TJ Nový Ples 1:3
5 SK KoKoTy 6:14 3 Východočeská Apokalypsa - Fans Miletín 3:1
        Crime Boys - TJ Nový Ples 1:1
        SK KoKoTy - Východočeská Apokalypsa 2:3
        Fans Miletín - TJ Nový Ples 6:3
        Crime Boys - Východočeská Apokalypsa 3:0
        SK KoKoTy - Fans Miletín 1:7

Skupina C:

Atraktivní podívanou slibovala skupina C, kde se představily tři dívky. Hned dvě, Gábina a Lentilka, figurovaly na soupisce Smiřice Boys. V útoku Hells Fans Faust Gang hrála Jája a zapsala se i jednou mezi střelce. Skupinou prošly bez ztráty kytičky Black White Pride. Z druhé pozice Hells Fans Faust Gang a jako poslední se do vyřazovací fáze prokousali FC HANOI na score před Apokalypsou ze skupiny B.

1 Black White Pride 18:0 12 Smiřice Boys - Opatovice 0:3
2 Hells Fans Faust Gang 11:11 9 FC HANOI - Hells Fans Faust Gang 2:3
3 FC HANOI 12:6 6 Black White Pride - Smiřice Boys 5:0
4 Opatovice 4:9 3 Opatovice - FC HANOI 0:3
5 Smiřice Boys 1:20 0 Hells Fans Faust Gang - Black White Pride 0:7
        Smiřice Boys - FC HANOI 0:7
        Opatovice - Hells Fans Faust Gang 1:3
        Black White Pride - FC HANOI 3:0
        Smiřice Boys - Hells Fans Faust Gang 1:5
        Opatovice - Black White Pride 0:3

Čtvrtfinále:

V úvodu čtvrtfinále došlo na pokutové kopy. Papírový outsider FC HANOI proti vítězi skupiny A Mechovákům statečně vzdoroval až do penaltového rozstřelu. Na jeho konci však slavili Mechováci HK. Stop Novému Plesu vystavili bydžovstí Black Boys.Stejná situace byla u Hells Fans Faust Gang, kteří  po vyrovnáném začátku prohráli s Black White Pride.Vyhrocený souboj o jedné brance byl mezi domácími vlkodlaky a Fans Miletín s koncem pro hostující tým.

Mechováci HK - FC HANOI 3:3 ( penalty 2:1 )
TJ Nový Ples - FC Black Boys 1:3
Black White Pride - Hells Fans Faust Gang 6:1
Kuks Werewolves - Fans Miletín 0:1

Semifinále:

Souboj o pódium sliboval řežbu sousedních měst ( Miletín - Hořice&Lukavec ). Fans Miletín sice po první půli prohrávali ale po změně stran nasázeli Black White Pride 5 gólů a slavili postup. K boji o třetí místo byli odsouzeni i Mechováci. Těm k postupu do finále nepomohly ani pruhované retrodresy.

Mechováci HK - FC Black Boys 1:3
Fans Miletín - Black White Pride 5:2

Finále:

Vyvrcholení turnaje předcházel souboj o třetí místo. Pohár si nakonec do Lukavce a Hořic odvezli Black White Pride a nepopulární čtvrté místo obsadili Mechováci HK. Pohár pro vítěze turnaje, který bude prý trvat minimálně dalších 150 let, putoval do Králík u Nového Bydžova. Místní klub Max byl první zastávkou šampióna - FC Black Boys.

Mechováci HK - Black White Pride 0:3 - o třetí místo
FC Black Boys - Fans Miletín 4:2 - finále

<- ZPĚT

 

 

Liga fanoušků- konečné umístění

V uplynulém ročníku vyhlásil deník sport soutěž o nejlepší  fanoušky. Jednotlivé tábory byly po celou sezónu v každém  utkání ohodnoceny body a jejich součet dával konečné umístění. Vítěz Viktoria Plzeň si odnesl 50 000,-. Ať už bereme hodnocení jakkoli vážně, není od věci si výsledky trochu rozebrat.


Titul do Plzně

Viktoria Plzeň patřila několik let, co se týče návštěvnosti, k ligovému podprůměru.S mistrovskou sezónou ale divácky ožila a v domácích utkáních patřila ke špičce ligy. O něco slabší jsou ale výjezdy. Dobré výjezdové počty měla Plzeň hlavně v Praze a jejím okolí, kam se fanoušci naučili jezdit díky lize mistrů ale například 8 lidí v Olomouci, 17 na Slovácku a i 70 v Hradci je podprůměr.

Hradec skončil pátý.

Další pozice před Hradcem obsadily Bohemka, Liberec a Slávia. Sešívaní měli v konečném součtu o jednu známku méně za domácí utkání s Příbramí, které sehráli bez díváků. Umístění před námi je ale zasloužené a stejně tak u Liberce, který byl po ultras stránce letos českou jedničkou. Bohemka je přesný opak Plzně, domácí utkání hraje před prázdným stadionem, kdy je většina diváků přímo v kotli ale okolní tribuny neexistují. Za Hradcem umístěné Slovácko doplatilo hlavně na svoji polohu, odkud to má vlastně všude daleko, doma vytváří skvělou kulisu. České výjezdové jedničky Sparta s Baníkem zase na výtržnosti, které jsou občas součástí jejich utkání.


 

 

 

 

< - ZPĚT

 

Shrnutí podzimu 2/2 - fanoušci

Jak již bylo avizováno, ve druhé části shrnutí podzimu se podíváme na naši fanouškovskou scénu. Začněme návštěvností. Ta byla (což není příliš překvapivé) závislá na výkonnosti hráčů. Když jsme vedli ligu, 3.kolo byla kapacita vyprodaná, ale porážka 3:0 spoustu lidí odradila a protože ani další zápasy tyto diváky nenalákaly zpátky, dál už byla návštěvnost poměrně nízká. S nejatraktivnějším soupeřem Slavií jsme hráli v závěru druhé dlouhé série bez gólu a na jediném dalším (krom zmiňovaného Liberce) zápase, který následoval po venkovní výhře, která vždy spoustu lidí naláká – tedy proti Teplicím, se podepsalo chladné a deštivé počasí, takže ani jeden z těchto zápasů, které měli slušný potenciál, našemu diváckému průměru nepomohl. Jednoduše řečeno, návštěvy byly pod očekáváním, ale poklesu diváků při špatné formě či počasí se bohužel v naší zemi nelze divit. Stále se držíme v horní polovině tabulky návštěvnosti, ale doufejme, že na jaře se naše návštěvy o něco zvýší.
Co se nám rozhodně povedlo, bylo fandění na výjezdech. Snad jen s výjimkou Dukly jsme fandili vždy velmi dobře, ať už se vyhrálo nebo prohrálo třeba 5:0 v Plzni, a za to patří všem výjezdníkům velký dík. Nejednou jsme Votrokům vytvořili domácí prostředí, a myslím, že si výjezdy všichni opravdu užili. Počty na výjezdech nikdy nejsou tak vysoké, aby nemohly být ještě lepší, ale ani na ty si ve většině případů příliš stěžovat nemůžeme. Nejvíce fanoušků bylo v Mladé Boleslavi, kde probíhal velmi dobrý support, a podle ohlasů od prakticky všech účastníků byl obzvlášť povedený poslední venkovní zápas v Olomouci.
O něco horší než na výjezdech to bylo na domácím stadionu, kde se střídali dobré chvíle se špatnými. Na montovačce se fandilo dobře i přes malý počet snad jen proti Bohemians; přesun na hlavní tribunu přinesl určité oživení, ale ani zde to nebylo vždy ideální (třeba naše fandění, když jsme prohrávali se Slavií, bylo opravdu slabé, to si musíme přiznat – fandila jen malá část kotle). Pozitivním jevem je několik nových chorálů, doufejme, že to bude pokračovat i nadále a hlavně že se všechny nové chorály opravdu všichni v kotli naučí.
A konečně chorea: organizováno bylo poměrně velké množství choreí (všichni, kdo se na nich podíleli, zaslouží velký dík) spíše menšího rozsahu (tentokrát nebyla uskutečněna žádná kartonáda přes celou tribunu). Nejvíce choreí přinesl zápas se Slavií, nejpropracovanější pak nejspíš ten proti Liberci. Důležitým počinem byl rozhodně vznik vlajek zásluhou Kuksmanů, které byly poprvé představeny v 1.kole proti Žižkovu a objevovaly se téměř na všech domácích zápasech. V závěrečných zápasech se začalo častěji používat pyro, což přineslo krom vizuálního efektu bohužel i problémy se security. Ty byly někdy způsobené vinou security, někdy naší. Doufejme, že se povede vše vyřešit ke spokojenosti všech, abychom se na jaře zase mohli vrátit naplno k fandění a nemuseli řešit security. Pozitivní bylo i to, že se ve 2.polovině podzimu začalo do přípravy choreí zapojovat více lidí, doufejme, že to bude pokračovat i nadále; každý může přijít pomoci a každý je vítaný – jen dostatek ochotných lidí a zároveň dostatek financí pomůže ke zlepšování naší prezentace. Choreografií bylo dostatek (alespoň něco bylo na naprosté většině zápasů), ale jen s pomocí co největšího množství lidí ochotných přispět svým časem či penězi (nemusí jít přitom o žádnou vysokou částku, stačí jen, aby přispělo větší množství lidí drobným příspěvkem) mohou být na jaře uskutečněna chorea většího rozsahu, aniž by byl omezen jejich počet jen na několik málo zápasů.
Celkově vzato tedy můžeme říct, že i nadále patříme v naší lize do širší špičky fanouškovských táborů. Ovšem v některých ohledech máme na jiné fans stále nedostatky, a stále máme co zlepšovat. Pochopitelně je třeba se zlepšovat ve všech ohledech, takže zvěme své kamarády, známé a příbuzné na domácí zápasy i na výjezdy, ať máme co nejlepší počty fanoušků. Zároveň udělejme vše pro to, abychom si na výjezdech udrželi současný až fanatický styl fandění (kdo na výjezdy nejezdíte, vězte, že oproti domácím zápasům to je úplně něco jiného; pokud jen trochu můžete, rozhodně to zkuste). Na co je ale podle mého názoru třeba se zaměřit nejvíce, to je fandění na domácích zápasech. Velikost kotle není špatná, ale náš potenciál ani zdaleka nevyužíváme. Na výjezdech dokážeme klukům udělat perfektní atmosféru, pojďme to přenést i na Malšák. Když to jde venku, proč by to nešlo i doma? Zamysleme se každý nad sebou, zda do fandění doma dáváme maximum, strhněme k fandění i ty, kteří do kotle třeba přijdou, ale jsou po většinu zápasu stejně ticho, a zlepšeme atmosféru doma - pak nás to bude všechny bavit ještě daleko víc a zároveň to klukům ještě víc pomůže. Stačí jen nenechat se odradit případným negativním vývojem zápasu, fandit nejen při jednoduchých skandováních, ale i při složitějších chorálech, a respektovat megafonistu – a ono to přijde, máme na to vytvořit doma lepší atmosféru. Slibme si proto všichni, že od jara se do fandění doma dáme naplno, budem fandit neustále a strhneme všechny okolo, kteří jsou ticho – stejně, jako to děláme na výjezdech! Vždyť máme být na co hrdí – na naše město a na náš klub, tak ho také hrdě reprezentujme!!!
AŤ ŽIJE HRADEC!

<- ZPĚT

Shrnutí podzimu 1/2 - výkony a výsledky

Od začátku zimní přestávky uběhl již měsíc a je tak čas ohlédnout se za celou podzimní částí. V této první části shrnutí podzimu se podíváme na výsledky a výkony týmu v uplynulém půlroce a na vyhlídky do jarní části sezony.
Výsledkově pro nás přinesl podzim povedený start i závěr a problémy v jeho průběhu. Po dvou kolech jsme vedli ligu, ale pak se začal projevovat náš problém již z loňské sezony (zejména loňského podzimu), a to koncovka – proběhly hned 2 dlouhé série bez vstřeleného gólu, přerušené jen dvojzápasem s Bohemians a Boleslaví; a až v závěru podzimu tým podal dobré výkony zároveň s gólovým efektem v podobě dvou výher a jim předcházející remíze 1:1 se Slavií. V těch dvou sériích bez gólu Votroci odehráli jak zápasy zcela nepovedené (Dukla), tak i zápasy velmi povedené, kde výbornému výkonu chyběly opravdu jen ty góly (Jablonec). V některých zápasech byla taktika a rozestavení mužstva ovlivněno snahou co nejlépe začlenit nově příchozí Milana Fukala a Marka Plašila do našeho stylu hry – na jaře už by se to mělo vrátit k normálu. Při pohledu na jednotlivce na podzim nebyl žádný hráč, který by byl opravdu jasnou oporou a tahounem týmu, hráč, na kterém by všechno stálo po celý podzim. Na jednu stranu by bylo samozřejmě lepší, kdyby byli naši současní hráči doplnění ještě někým, kdo by opravdu vynikal, na druhou stranu je pozitivní, že hrajeme týmově a tak pokud se nějaký hráč zraní, jiný ho dokáže nahradit – nejsme závislí na přítomnosti a výkonech jednoho konkrétního hráče. Naši hráči nejsou ve většině případů ani tak vynikající individuality jako spíš hráči schopní navzájem se respektovat, hrát týmově a společně podat výborný výkon.
S ohledem na 2 série bez gólů někteří fanoušci propadali daleko víc než loni pesimismu ohledně záchrany v lize a hráče často podrobovali kritice, v některých případech oprávněně, ale je třeba si uvědomit, že po 16.kole máme o 2 body víc než loni a náš náskok na poslední dva týmy je 12 bodů, což je velmi slušné – rozdíl je v tom, že loni se na podzim střídali povedené domácí zápasy s (alespoň výsledkově) nepovedenými venkovními zápasy, zatímco letos byly naše úspěchy koncentrované na začátek a na konec podzimu a mezi tím to moc slavné nebylo, což právě u mnohých způsobovalo pesimismus – ovšem loňský podzim jsme přitom ani jednou nevyhráli dva zápasy za sebou. S ohledem na naší špatnou koncovku, dvě neproměněné penalty a zápas v Ostravě, kde nám nebyly uznány dvě regulérní branky, jsme měli na to mít bodů víc, ale díky zmíněnému porovnání s loňskou úspěšnou sezonou a dále díky tomu, že mužstvo si v závěru podzimu sedlo a rozehrálo se k povedeným výkonům i výsledkům, není nijak přehnaná víra v to, že se mužstvo nejen zachrání, ale odehraje klidné jaro třeba zase ve středu tabulky a ideálně i zopakuje loňské jarní výsledky. Začátek bude těžký – hrajeme proti prvním dvěma týmům tabulky, ale i kdyby se to nepovedlo, potom ještě budeme mít spoustu dalších příležitostí k úspěchu. Osobně jsem tedy v tomto směru optimistou. Jen nesmí dojít k podcenění situace a musíme doufat, že nedojde k žádným velkým problémům jako překvapivý odchod nějaké opory, hodně smůly či velká marodka atd.
Co se posil týče, z Čáslavi už přišel Šisler, uvidíme, co předvede Rus Jedunov; a dále jsem toho názoru, že přínosnější bude spíš zaměření na kvalitu než na kvantitu – raději přivést menší počet hráčů, kteří budou opravdovými posilami a stanou se oporami, než větší množství hráčů, kteří jen rozšíří současný kádr a bude trvat dlouho, než si zvyknou na náš styl hry. Myslím si to proto, že jednak je náš současný kádr dostatečně široký a vyrovnaný, jednak se v závěru podzimu mužstvo dobře sehrálo a bylo by škoda ho rozbít přílišným počtem nových hráčů, kteří ale svou kvalitou nepřevyšují ty současné, a jednak máme dost kvalitní mladé hráče (v čele s Radkem Voltrem), kteří zatím hráli jinde než v Hradci, ale myslím si, že svou kvalitou už se A-týmu mnozí z nich velmi přiblížili, jako odchovanci mají ke klubu určitý vztah a také nás nebudou nic stát.
Na závěr nezbývá než popřát všem okolo klubu hodně zdraví, vedení šťastnou ruku při hledání případných dalších posil, posilám, ať se jejich angažmá v Hradci povede a rádi na něj vzpomínají, a všem hráčům hodně štěstí (nejen) v lize.

Ve druhé části shrnutí podzimu se ohlédneme za fanouškovskou aktivitou v průběhu celého půlroku.

 

 

Liga Fanoušků - podzim pro Slávii

V každém ligovém kole obdrží jednotlivé fans tábory body za fandění, choreografii, počet a celkový podíl na atmosféře utkání. Nejvyšší hodnota je 10 bodů, nejnižší naopak 1 bod. Podzimní část patří Slávii, která vlivem trestů z minulého ročníku odehrála jeden zápas s Příbramí bez diváků. Její průměr je tedy počítaný z 15ti utkání  ( celkem 102 bodů) a vychází na 6,8 bodu na zápas.Následuje Bohemka ( 105 ) s průměrem 6,6 na zápas a třetí místo patří Plzni současně se Slováckem, oba dosáhli 104 bodů s průměrem 6,5 na zápas.

Jak si vede Hradec

Hradci patří po podzimu 6. místo, se ziskem 101 bodů a průměrem 6,3 na utkání. Nejnižší známku jsme obdrželi v utkání na Dukle ( 5 bodů ), naopak nejvyšší v Plzni ( 9 bodů). Byla to mimochodem nejvyšší známka v dosavadním průběhu soutěže a žádný jiný tým 9 bodů ještě neobdržel.

Tabulka podlizatky.cz       Tabulka sportu - vítěz obdrží 50 000,-
Slávia 102 6,8         Bohemka 105
Bohemka 105 6,6         Plzeň 104  
Plzeň 104 6,5         Slovácko 104  
Slovácko 104 6,5         Liberec 102  
Liberec 102 6,3         Slávia 102  
Hradec 101 6,3         Hradec 101  
Baník 98 6,1         Baník 98  
Sparta 95 5,9         Sparta 95  
Jablonec 72 4,5         Jablonec 72  
Žižkov 65 4         Žižkov 65  
Teplice 63 3,9         Teplice 63  
Boleslav 61 3,8         Boleslav 61  
Olomouc 58 3,6         Olomouc 58  
Dukla 55 3,4         Dukla 55  
Budějice 41 2,5         Budějice 41  
Příbram 34 2,1         Příbram 34  

 

 

Schůze k dostavbě stadionu

Včera pod záštitou fanklubu proběhla beseda o současném stavu stavby nového stadionu v Malšovicích. Za fanklub diskuzi moderoval Koty a účastnili se jí zástupci města pánové Vedlich a Svátek  a za firmu ECE pan Vávra. Nejdříve pan Vedlich obeznámil přítomné se situací, která je po úterním zasedání zastupitelstva. Na něm byla zrušena etapizace a kvůli tomu je nutné vypracovat dodatek ke stávající smlouvě s ECE. Od pana Vávry jsme se dozvěděli, že v současné době existují dvě varianty. První varianta předpokládá, že ECE zaplatí městu za pozemky 259 milionů korun a stane se na 10 let marketingovým partnerem klubu, což by znamenalo pro klub 17,6 milionů korun ročně. Pro tuto možnost je ale nutná dohoda co za ty peníze dostane firma ECE za reklamní plochy. Druhá varianta je za předpokladu, že by se ECE s klubem nedohodlo a znamenalo by to, že ECE zaplatí městu za pozemky 400 milionů korun (259 + 141). Pak bychom se ale museli modlit, že těch 141 milionů opět půjde do fotbalu, což ovšem není úplně jisté. Zvlášť, když nás pan Svátek seznámil s tím, že peníze které město do stavby stadionu bude muset investovat nemá a bude si je muset půjčit. Dozvěděli jsme se i nějaké přesnější termíny kdyby šlo vše hladce bez odvolání, tak by se demolovat stávající stadion mohl začít na jaře 2013 a začátek stavby by byl na přelomu roku 2013/2014 s délkou stavby cca 12 měsíců. Nový stadion tedy určitě nebude stát dříve, než za tři roky. Tento scénář je ale pravděpodobně utopie, protože to, že by se v Hradci nikdo neodvolal a nechtěl stavbu zdržet se dá jen těžko věřit. Se začátkem výstavby se pojí i další důležitá věc a to vyjímka pro současný stadion do doby, než se začne stavět. V současnosti máme vyjímku jen do konce června a nezbývá než doufat, že nám ji svaz ještě prodlouží. Co se týče podoby toho, jak to bude na novém stadionu vypadat tak o tom se teprve bude jednat, jasné je, že bude stadion bez zatahovací střechy a na jaké ploše, ale jak to bude vypadat dále je zatím ve hvězdách. Doufejme, že projektanti pozvou ke konzultacím i někoho z fanoušků, protože je v zájmů nás všech aby to byl stadion opravdu pro fanoušky a dala se tam vytvořit výborná atmosféra. Nezbývá než věřit, že teď už vše půjde hladce a na konci roku 2014 stadion bude opravdu stát i když jak řekl Pavel Černý st. : Dokud neuvidím bagry tak tomu neuvěřím….  

Fotky

 

Shrnutí včerejší besedy

Předligové besedy se zúčastnili primátor Fink, náměstek Vedlich,Svátek, Záruba a zástupce ECE Vávra. Po úvodu kdy si všichni vzájemně notovali dostal slovo Záruba který vysvětlil několik věcí ohledně jeho článku. Tvrzení o kácení stromů později vyvrátil Vávra z ECE, který za firmu řekl že mají „eko“ záležitosti dávno vyřešené. Dalším argumentem Záruby byla cena stadionu, čistě za arénu bude v rozmezí 540 – 780 milionů ( 450 – 650 bez dph). Město tyto peníze získá prodejem pozemků společnosti ECE 420mil ( 248 hned + 17 milionů ročně po dobu 10ti let ), dotací 70 milionů a zbytek formou úvěru.Dála ECE vybuduje komunikace v okolí obchodního centra a stadionu. Vávra za firmu ujistil fanoušky  že z projektu couvat nehodlá, jaká je situace města je však velmi těžce čitelná. S pravděpodobností blížící se jistotě lze říci, že liga z Hradce na rok zmizí. Samotná stavba potrvá 12 měsíců. Případná etapizace by stavbu prodražila o 12% a s areálem na Bavlně při současných požadavcích FAČR nelze příliš počítat. Přesný termín začátku stavby závisí na výsledku územního řízení, které probíhá. Lízátka také zmizí, protože uzavřený stadion nedovoluje osvětlení tohoto typu.

Následovala druhá část besedy s hráči Lindrem, Fischerem, trenérem Kotálem, asistentem Šmardou a generálním ředitelem Juklem. Řešily se převážně sportovní záležitosti. K nové sezóně byla ukončena spolupráce s firmou Rapix zajišťující suvenýry klubu. Nové suvenýry budou k prodeji s prvním kolem na stadionu a i na stránkách fchk. K dostání bude například oblečení JAKO s atributy klubu za sníženou cenu. Noví hráči v kádru by měli vést hlavně ke zvýšení konkurence. Posila Malinský není výsledkem scoutingu klubu, ale Hradci ho doporučil rozhodčí který pískal několikrát Chrudim. Fukal zatím dohání treninkové manko proto tolik nenastupoval. Jirka Lindr by měl už v neděli chytat. Tolik ve stručnosti zaznělo na včerejší besedě na Malém náměstí.

 

Texim Cup + fotky

Turnaj ovládl tým ŠMAUS ( Šmarda, Dvořák, Lindr…) .ŠMAUS si ve skupině A poradil s Texim nábytek (Šumský – Bohemka, Frýdek mladší), dále s týmem Nové Albertinum, přejel i přes Českou spediční ( Koubek, Zelený), rozstřílel Černého koně a na závěr skupiny prohrál se Springfield Petera. Spolu s ním do semifinále postupovala z druhého místa Česká spediční. Skupinu B ovládl tým ANDY ( Piták, Černý, Ptáček, Ptáček mladší) a z druhého místa OMIRECORD ( Janoušek) . Turnaj tak skončil pro Texim těsnění ( Plašil), SONIA ( Blažek – Slávia, Hodas), Orient bar ( Klapka, Podhajský, Poděbradský) a Guma team. Do finále nakonec  na pokutové kopy postoupili  Česká spediční a ŠMAUS. Ten byl rovněž na pokutové kopy úspěšnější i ve finále. Vrcholem turnaje bylo utkání Stará garda Spartak Hradec Králové proti vítězům poháru 1995. Při kterém se představila taková esa jako Kubík, Jukl, Švenger nebo Václav Kotál.

-> Fotky I

-> Fotky II

 

skupina A                                                    Skupina B

Orient - ANDY 0:2 Albertinum - ČSAD 0:5
Texim těsnění - OMIRECORD 1:2 ŠMAUS - TEXIM ZN 3:0
SONIA - Guma 2:0 Kůn - Springfield 0:0
Orient - TEXIM T 1:1 Albertinum - ŠMAUS 0:5
ANDY - Guma 0:2 ČSAD - Springfied 1:0
OMIRECORD - SONIA 2:0 TEXIM ZN - Kůň 3:1
TEXIM T - ANDY 0:4 ŠMAUS - ČSAD 2:1
SONIA - Orient 3:1 Kůň - Albertinum 1:1
Guma - OMIRECORD 1:3 Springfield - TEXIM ZN 3:4
TEXIM T - SONIA 1:2 ŠMAUS - Kůň 5:1
ANDY - OMIRECORD 2:1 ČSAD - TEXIM ZN 1:1
Orient - Guma 3:2 Albertinum - Springfield 2:2
SONIA - ANDY 2:3 Kůň - ČSAD 0:3
Guma - TEXIM T 1:2 Springfield - ŠMAUS 2:1
Orient - OMIRECORD 3:2 SONIA - TEXIM ZN 2:1
   
Semifinále ANDY - ČSAD 1:1
  ŠMAUS - OMIRECORD 2:2
   
Finále ŠMAUS - ČSAD 2:2

 

TOPlist